bootstrap themes

AI Awards 2019

Ocenění pro úspěšné odborníky a firmy, kteří určují směr celosvětového vývoje technologií umělé inteligence.

AI Awards 2019
Výsledky

Osobnost roku AI / Lenka Kučerová  
Speciální cena za zviditelnění ČR ve světě AI / profesor Roman Barták 
Student roku / Filip Široký  
Nápad roku / Digital Philosopher  
Událost roku / AI Center FEL ČVUT + Avast  
Startup roku / PEKAT Vision  
Firma roku / ThreatMark 
Projekt roku / CTU-CRAS  

Jak vyhlašování proběhlo a čemu se jednotliví vítězové věnují si můžete přečíst v článku o samotné akci, jejíž vyhlášení proběhlo 23. 3.  2020.

Vítězové
Jednotlivci 

Už 13 let aktivně rozvíjí české podnikatelské prostředí. Na jaře 2019 se zapojila do iniciativy prg.ai, založené ČVUT, Univerzitou Karlovou, Akademií věd ČR a městem Prahou, která má za cíl přeměnit českou metropoli v jedno ze světových center umělé inteligence, přilákat do Česka světové vědce, rozšířit základnu českých AI talentů a napomoci vzniku nových technologických firem. „Podařilo se nám vybudovat skvělý tým, který je převážně složen z velice zaneprázdněných dobrovolníků, díky kterým jsme definovali a nastavili koncepční směřování prg.ai a začali realizovat naše programy,“ říká ředitelka iniciativy.

Když mu bylo 20, vydal se na rok do Švýcarska, kde absolvoval stáž v Evropské
organizaci pro jaderný výzkum, známé pod zkratkou CERN. Vloni se absolvent bakaláře z
matematické informatiky na Masarykově univerzitě v Brně do respektovaného centra pro
vrátil a pracuje zde na optimalizaci hlavního zdroje částic pro další urychlovače pomocí
strojového učení. „Tento problém je velmi důležitý, protože když nefunguje zdroj částic,
ostatní urychlovače nemají co urychlovat,“ říká mladý vědec.

Díky svým expertizám, přednáškám, publikační činnosti a aktivitám patří mezi mezinárodně uznávané experty v oboru. Jeho všestranný a dlouhodobý zájem o umělou inteligenci přispívá ke zviditelnění Česka nejen ve světě umělé inteligence. „V Česku jsou vynikající výzkumné skupiny a osobnosti, které mají ve světě obrovské renomé. Mám ale pocit, že toto renomé je často omezeno jen na danou specializovanou oblast a v širší rodině AI jsme jako republika poměrně málo viditelní,“ tvrdí profesor Barták.

Vítězové
Týmy

Mobirise

Nápad roku - Digitální filozof


Na projektu spolupracovala Filozofická fakulta Univerzity Karlovy a pražská společnost Alpha Industries. Studenti během tří měsíců dokázali vstřebat nejen úvod do moderní filozofie, ale také základy umělé inteligence. Utvořili týmy, které veřejně prezentovaly filozofy a myslitele, jakými jsou Gilles Deleuze, Hannah Arendtová, Michel Foucault, ale i Václav Havel, a také jejich digitální dvojčata. Tedy programy založené na hlubokých neuronových sítích (GPT-2), které důkladně prostudovaly jejich dílo a snaží se uvažovat jako oni.

Mobirise

Projekt roku - CTU-CRAS 

Tým robotiků z ČVUT v Praze vyhrál v únoru prestižní soutěži DARPA Subterranean Challenge v USA. Během 30 minut museli připravit roboty k průzkumné misi, jež mají následně hodinu na průzkum neznámého terénu, kde není k dispozici žádná mapa. Cílem je během této doby najít a lokalizovat co největší počet daných předmětů. Vědci a studenti soutěžící pod vlajkou týmu CTU-CRAS-NORLAB obsadili první místo v kategorii týmů, jež nebyly financovány z projektu DARPA, a v celkovém pořadí všech týmů obsadili třetí místo.

Mobirise

Událost roku -  CyberSec&AI Prague, organizovaná firmou Avast a ČVUT Praha

Odborná konference CyberSec&AI Prague, organizovaná firmou Avast a ČVUT v Praze, zkoumá téma kyberbezpečnosti a umělé inteligence a představuje unikátní spolupráci akademické sféry a průmyslu. Na jedno místo přivedla špičkové odborníky v oblasti, kteří sdíleli své expertní poznatky, aktuální výsledky nebo předpovědi budoucnosti. „Mezi řečníky byli renomovaní akademici z Kalifornské univerzity v Berkeley, Stanfordu nebo londýnské King᾽s College, kteří hovořili o klasifikaci malwaru, rozpoznávání anomálií nebo o nebezpečí, jež přináší hackování demokratických voleb,“ říká Michal Pěchouček, ředitel Centra umělé inteligence FEL ČVUT a technický ředitel společnosti Avast. Na říjen se plánuje druhý ročník této akce.

Mobirise

Start-up roku - Pekat Vision 

Brněnská firma je světovým lídrem v AI-based detekci předem neurčených anomálií. Její tým vyvinul unikátní software, který dokáže rozeznat anomálie a defekty na nejrůznějších materiálech a tvarech. Soustřeďuje se především na průmyslové odvětví, protože tam je její software nejlépe využitelný. Příkladem použití je výroba malých kovových dílů, textilií, ale také kontrola dřeva či potravin. Do konce roku chce společnost otevřít zastoupení v USA, Číně a Japonsku.

Mobirise

Firma roku - ThreatMark  

Brněnská společnost ThreatMark vyvinula za pomoci strojového učení systém pro odhalení podvodů v on-line bankovnictví. Ten sleduje veškeré aspekty chování uživatele: od toho, z jakých zařízení a v kterou hodinu do bankovnictví obvykle přistupuje, až po to, jak rychle píše na klávesnici nebo jak pohybuje myší. Na základě odchylek od běžného chování uživatele pak rozpozná kyberútok. „Naše řešení je unikátní i díky tomu, že dokáže odhalit i dosud neznámé typy útoků, na něž nemusí být jiná bezpečnostní řešení připravena,“ říká jeden ze zakladatelů firmy Michal Tresner.

Finalisté

AI Student roku

Denis Valášek a Jan Bayer

AI Nápad roku

AI Center FEL ČVUT a Projekt Linnaeus  

AI Projekt roku

IKEM a Aposemat Project

AI Start-up roku

GoodVision a Robolityx

AI Firma roku

Recombee a GREYCORTEX

Soutěžní kategorie

Jednotlivci

Za vývojem technologií, konceptů a projektů samozřejmě stojí konkrétní lidé, vývojáři, vizionáři a týmy. Cílem projektu AI Awards je představit tyto úspěšné odborníky široké veřejnosti. Právě naši odborníci jsou často mezi těmi, kdo určují směr celosvětového vývoje AI technologií.

Týmy

Týmové ceny jsou příležitostí pro komerční i nekomerční subjekty se sídlem v České republice, které se mohou přihlásit do jedné z pěti vybraných kategorií, jež jsou vyhlášeny pro rok 2019. Odborná porota, vyhlašuje z došlých přihlášek v každé kategorii tři finalisty, kteří postupují do závěrečného kola.

Složení poroty

Odborná porota letošního ročníku byla složena ze zástupců expertního týmu, tvořeného členy akademické sféry, kteří mají excelentní kompetenci v oblasti umělé inteligence. Ti byli doplněni o zástupce organizátorů a partnerů soutěže, doplňujícími vědeckou hodnotu o další pohledy, především v oblasti tržního potenciálu.

Petr Šrámek je sériový podnikatel v oblasti exponenciálních technologií, který věří, že věda a technologie mohou pomoci lidstvu dosáhnout nové, lepší úrovně existence. V uplynulých 30 letech Šrámek založil a řídil řadu firem a nyní se věnuje předávání svých zkušeností startupům na mezinárodním poli. Pomáhá zejména v oblastech strategie, fundraisingu a získávání mezinárodních kontaktů. Spolupracuje také s organizacemi Singularity University, ASPEN.PR a Founder Institute. Řídí fond pro investice do early stage startupů s technologiemi pro zlepšení lidského zdraví. Petr je spoluzakladatelem Platformy umělé inteligence při Svazu průmyslu České republiky a české soutěže AI Awards. Od roku 2016 je členem organizace Petera Diamandise „Abundance 360 Digital“ a zastupuje jako Senator Českou republiku v organizaci „World Business Angels Investment Forum“. 

RNDr. Jiří Materna, Ph.D., je specialistou na strojové učení s více než deseti lety zkušeností s jeho aplikacemi v průmyslu. Mezi lety 2008 a 2017 působil ve společnosti Seznam.cz, z toho posledních 7 let jako vedoucí výzkumného oddělení. Nyní pracuje na volné noze a nabízí vývoj machine learning řešení na míru a odborné konzultace. Je zakladatelem a spoluorganizátorem konference Machine Learning Prague, jedné z největších konferencí zaměřených na aplikace strojového učení v Evropě, a zakladatelem a lektorem Machine Learning College, vzdělávacího programu pro získání praktických dovedností v oblasti strojového učení a umělé inteligence. Působí rovněž jako technologický mentor ve StartupYardu a AI Startup Incubator. Mezi jeho odborné zájmy patří strojové učení, zpracování přirozeného jazyka, získávání informací, statistika a obecně řešení těžkých problémů z oblasti informatiky s aplikacemi v běžném životě. 

Prof. Ing. Adam Herout, Ph.D., je zástupcem vedoucího Ústavu počítačové grafiky a multimédií Fakulty informačních technologií VUT v Brně, kde současně vede výzkumnou skupinu počítačové grafiky. Je spoluzakladatelem firmy angelcam.com (dříve click2stream.com), která umožňuje provozovatelům síťových kamer připojení k internetu, publikování a monetizaci jejich video streamů a hlavně analytiku jejich streamů prostředky počítačového vidění jako službu. Působí jako technický poradce v projektu Oneprove, který vytváří nový technologický standard pro autentizaci věcí, například uměleckých děl. Věnuje se rovněž profesionálnímu koučování firem, týmů i jednotlivců.

Ivo Gavenda je senior manažerem ve společnosti Accenture a je zodpovědný za divizi, zaměřující se na poskytování služeb a dodávek projektů z oblasti automatizace, robotizace a umělé inteligence v regionu střední a východní Evropy. Je absolventem Vysoké školy báňské - Technické univerzity v Ostravě se zaměřením na systémové inženýrství a informatiku v ekonomii. Po ukončení studia začal svoji kariéru v oblasti podnikového a technologického poradenství. V této oblasti působí již 17 let. V roce 2010 nastoupil do společnosti Accenture a posledních pět let se věnuje praktickému využití umělé inteligence a robotizace ve společnostech různých průmyslových odvětvích. Podílí se na projektech, které pomáhají klientům zavádět do praxe AI technologie, hledat příležitosti pro efektivní spolupráci lidí a strojů, zlepšovat kvalitu procesů a tím optimalizovat provozní náklady, vylepšovat klientské prožitky, vytvářet nové zdroje příjmů, vstupovat na nové trhy a přetvářet stávající produkty a služby.

Dalibor Kačmář vede tým pro umělou inteligenci ve společnosti Microsoft Česko a Slovensko. Moderním technologiím se věnuje už od studií, posledních 17 let v různých rolích Microsoftu. Vedl cloudovou divizi v čase, kdy cloud začal dobývat byznys. Poslední tři roky je členem vedení společnosti, od listopadu letošního roku nově zastává roli ředitele pro technologické standardy, v jejímž rámci je odpovědný za vytváření technologické vize Microsoftu na českém a slovenském trhu. 

Mgr. Viliam Lisý, MSC., Ph.D. je výzkumník v oddělení technologií a inovací v Avastu. Působí také jako odborný asistent v Centru umělé inteligence na Katedře počítačů ČVUT v Praze, kde s kolegou vede výzkumnou skupinu zabývající se teorií her. Vystudoval ČVUT, Vrije Universiteit v Amsterdamu a Univerzitu Karlovu v Praze. Jako postdoktorand působil u Michaela Bowlinga na Albertské univerzitě v Kanadě. Při studiích pracoval na Carnegie Mellon University, Ben Gurion University a ve Phillips Innovation Labs. Viliam se ve svém výzkumu věnuje zejména sekvenčním hrám s neúplnou informací a aplikacím teorie her v praxi.

Ondřej Bojar je vedoucím vědcem na poli strojového překladu v ČR. Jeho systémy zvítězily v řadě soutěží o nejlepší anglicko-české překlady v letech 2013-2015. Od té doby rozšířil svou práci do oblastí rozpoznávání mluveného slova a studia neurálních reprezentací. V soutěži AI Awards zastupuje sdružení prg.ai.

Jan Úšela je redaktorem ekonomického týmu Hospodářských novin a on-line deníku Aktuálně.cz. V Hospodářských novinách působí od roku 2016, zaměřuje se na témata digitální ekonomiky, telekomunikací a technologických inovací. Obvykle píše o průmyslu 4.0, robotizaci, firmách sdílené ekonomiky nebo také o umělé inteligenci.

AI Awards 2018 VÝSLEDKY

Osobnost roku AI / Marek Rosa, Good AI
Speciální cena za zviditelnění ČR ve světě AI / profesor Jiří Matas
Student roku / Michaela Mrázková
Nápad roku / Plant.id
Událost roku / Konference Machine Learning Prague
Startup roku / Rossum
Firma roku / Phonexia
Projekt roku / Alquist AI

Jak vyhlašování proběhlo a čemu se jednotliví vítězové věnují si můžete přečíst v článku o samotné akci, která proběhla 30. dubna 2019.

Partneři projektu AI Awards

Generální partner

Partner

Partner

Odborný partner projektu AI Awards

Odborný partner

Záštita projektu AI Awards

Záštita

Organizátoři projektu AI Awards

Adresa

Mediální dům Economia
Pernerova 47
180 00 Praha 8

Kontakt

E-mail: info@aiawards.cz